شهرهای هوشمند ژاپن

شهرهای هوشمند ژاپن؛ فن‌آوری در خدمت جامعه

در سرتاسر جهان، شهرهای هوشمند برای افزایش کارایی اغلب بر فن‌آوری متمرکز هستند، اما برای توسعه اجتماعی چه باید کرد؟‌

در ژاپن، برنامه‌هایی برای ایجاد نوع جدیدی از جامعه هوشمند انسان محور وجود دارد که آنها آنرا «جامعه ۵.۰» می نامند. به برنامه دانش و فن خوش آمدید، ما از دو شهر ژاپن بازدید کرده‌ایم که آخرین فن‌آوری‌ها را برای حل مشکلات موجود و بهبود رفاه مردم بکار گرفته‌اند.

ربات‌های انسان‌نما و هکرهای اخلاق‌مدار

مسمر، روبات انسان‌نمای شرکت اینجینیرد آرتس، می‌تواند زبان بدن و حال فرد را درک کند و قابلیّت تعامل و پاسخ‌گویی خیره‌کننده‌ای دارد.

جین نام یکی از این ربات‌هاست. او در پاسخ به این پرسش که مقصود یا دلیل وجود تو چیست، می‌گوید: «پرسشی بسیار عمیق و فلسفی است. دلیل وجود خودتان چیست؟»

چطور فناوری‌ واقعیت مجازی بخش آموزش را تغییر می دهد؟

فن‌آوری‌های واقعیت جایگزین Immersive technologies مرزهای بین دنیای مجازی و فیزیکی را محو می کند. جایی که واقعیت مجازی حواس کاربران را غرق در دنیای شبیه سازی شده می کند، درک ما از جهان فیزیکی تغییر می کند. دامنه کاربرد این فن‌آوری به همه رشته ها از معماری تا آموزش سرایت کرده و در حال گسترش است.

دانیال خیاط، مدیر محصول و واقعیت مجازی شرکت «اچ تی سی» می گوید: «ما این محصول «اچ تی سی وایو فوکوس پلاس» را داریم. این یک هدست کاملا مجهز به واقعیت مجازی است که دارای برنامه های زیادی در حوزه آموزش و توسعه و بازی است.»

ربات‌های جراح و آموزش از راه دور؛ هوش مصنوعی علیه کرونا

عمر بن‌سلطان العلما، می‌گوید: «چالش این بیماری همه‌گیر آن است که خیلی سریع شیوع پیدا می‌کند. اطلاعات بسیاری دربارهٔ بیماری می‌رسد که نمی‌توان انتظار داشت نیروی انسانی همهٔ آنها را تحلیل کند، پس حجم زیادی از کار به‌وسیلهٔ هوش مصنوعی انجام می‌شود؛ یعنی ویروس با هوش مصنوعی رصد شده و استراتژی مهار آن به این‌ شیوه پیدا می‌شود.»

رئيس یک بیمارستان خصوصی می‌گوید هوش مصنوعی توانسته با دقّت بالا میزان مراجعه را پیش‌بینی کند. شریف بشار، مدیر بیمارستان آمریکایی دوبی می‌گوید: «یاد اولین نشست‌ کمیتهٔ فاجعه و بحران می‌افتم که در آن کارگزاران بخش خصوصی با ارائهٔ آمار محاسبه شده با هوش مصنوعی نمایندگان دولت را حیرت‌زده کردند.»